O nás

Historie DROPS

 

Období bluegrass 1983-1998

 
U zrodu kapely Drops v roce 1983 stál nynější kapelník a houslista Miroslav Urbaník spolu s banjistou Štefanem Lukáčem zvaným Lucky. V té době se kapela zaměřila na bluegrass a hrála skladby známých amerických muzikantů jako Bill Monroe,Tony Trischka atd. Postupem času a s příchodem kytaristy Jirky Špunara /bývalý banjista skupiny Unce/ se Drops začal orientovat na newgrass. Vzorem se stala americká kapela Newgrass Revival, která převažovala v repertoáru Dropsu. Rovněž vlastní skladby byly zaměřeny na tento styl. V té době nahradil mandolinistu Ladislava Bilinského zvaného Tores orlovský mandolinista Milan Dymanus /z kapely Cent/. Toto období bylo zřejmě největším vrcholem newgrassové a bluegrassové tvorby Dropsu, neboť se kapele dostalo řady ocenění jako např. ve finále Porty v Plzni, na Mohelnickém dostavníku, na festivalu Mandolin Party, na Banjo Jamboree ve Strakonicích atd. 
 
Kapela začala hrát i v zahraničí. Jako jediná byla v té době pozvána dvakrát po sobě do Polska na tamější největší festival Country Piknik Mragowo. Hrála ve Warszavě, Krakowě i na jiných místech v Polsku. Drops hrál na bluegrassovém festivalu v Holandsku, na koncertech v Německu a řadě vystoupení na Slovensku. Poté došlo ke změně ve složení kapely. Mandolinistu nahradil dobrista Aleš Zegzulka. Drops natočil své první CD, kde ještě zahrál bývalý mandolinista Milan Dymanus.
 
V roce 1998 se kapela rozpadla.
 
 
 

Současnost od roku 2000 - americká moderní country hudba 

 
 
    Ke znovuoživení došlo v roce 2000.  Drops se soustředil na současnou americkou country hudbu a začal hrát skladby od Grath Brookse, A.Jacksona, T.Keitha  a dalších současných amerických interpretů. Z českých interpretů je to především Michal Tučný, který je největší českou country legendou a je stále žádaný.
    Drops měl za sebou řadu úspěšných vystoupení, ať už na domácí nebo zahraniční scéně. Drops hrál na nejvýznamějších country festivalech jako je např. Mohelnický dostavník,  Starý dobrý western, Muzikantské žně, Festival Na Pomezí, Sraz Mustangů a US Cars, různé pivní festivaly atd.   v ČR. Na Slovensku hrál např. na festivalu Country za stodolou v Brezně, Ranč pod Babicou, Drotária Fest , Country slavnosti v Krušetnici na Oravě atd. V Polsku 4x na největším středoevropském country festivalu Country Piknik v Mragowo, dále na Piknik Country v Dabrowe Górnicze, na Country Pikniku v Ustrońiu, 5x na TwinPigs Festivalu v Źorách, v Kosieczynie, v Krakově, ve Varšavě, na festivalu Wiślaczek Country Piknik ve Wisle atd.
 
    Mimo koncerty hraje Drops i country bály a country zábavy. Každým rokem hrajeme např. v Country clubu Alabama v Karviné a v dalších country klubech a hospodách. Drops hraje k poslechu i k tanci skladby americké country, v původní verzi nebo s vlastním aranžmá a českými texty.
 
Disponuje vlastní aparaturou, osvětlením i dopravou.
 
 
 

Současné složení DROPS

Miroslav Urbaník

 

kapelník, housle a mandolína, zpěv

Chodil do houslí k řediteli LŠU p.Pýchovi, poté na klarinet k p.Zniščálovi. Mandolínu studuje jako samouk. První kapelu založil společně s banjistou Štefanem Lukáčem (Luckym) někdy kolem roku 1982 a nazvali ji KATROS (karvinské trampské osady). Poté ji přejmenovali v říjnu 1983 na Drops. 

Mirek vlastní šestery houslí, ale nejraději hraje na zn.Steiner. Po nesčetném odzkoušení strun se mu jeví zatím jako nejlepší značka Thomastik. Mandolínu má zn.Krishot typ F-5 a struny převážně Martin. Pro snímání zvuku používá na housle mikrofon DPA 4099 Violin a na mandolinu mikrofon AKG-C411. 

V jídle si nevybírá kromě dušené mrkve.

 

 

 

Jiří Špunar

akustické kytary, zpěv

 

V roce 1972 začínal jako banjista a kytarista skupiny Psanci, která vznikla na ZDŠ ul. Švermova. Od roku 1973 hrál na stejné nástroje v karvinské country kapele Smolaři, následně v bluegrassových kapelách Boule a Unce. Do kapely Drops přišel v roce 1984 jako hráč na akustické kytary a sólový zpěvák. Hraje na 6-ti strunné kytary Takamine a Martin-D28 (nejlépe se prý k ní hodí struny John Pearse) a na 12-ti strunnou kytaru Takamine. 

V jídle je nevybíravý, hlavně ať je ho dost.

 

 

 

Jaroslav Baldík

elektrická kytara a zpěv

Do hudebního světa vstoupil až v roce 1979 a od této doby působil v několika hudebních skupinách. Za zmínku stojí EXPRESS Andrzeje Waclawika, UROS Milana Musiola a různé příležitostné bigbítové skupiny a dua. Do dění hudby country byl vtažen svým švagrem a kapelníkem havířovské country skupiny CENT Ivanem Pacalem Jeřábkem. Po ročním působení se však tato kapela definitivně rozpadla. Následovala dvouletá pauza a pak od roku 2000 nástup do DROPSU. 

Hraje na kytary značky SUHR, Fender a Musicman, klasické analogové efekty a komba Rivera, Fender, Mesa Boogie, Matchless. V současné době používá aparát zn. DV Mark Multiamp.


V jídlech a ani strunách si nevybírá.

 

 

 

 

Milan Šenkeřík

baskytara

Bývalý profesionální hráč, praxe více jak 25 let, 5 let v zahraničí. Hraje na baskytaru Fender Jazz Bass, hlavu Ampeg SVT3PRO a basový box Ampeg 4x10". Nejčastěji používá struny D´Addario, Rotosound 40tky. Rád si občas zahraje taky starý poctivý bigbeat. 

Má rád uzené a pečené maso.

 
 

Pavel Berka

bicí

Hraje na bicí soupravu zn. DW Collector´s Series Custom Shop. Používá rampu Yamaha Hexrack, dále má činely Paiste, Soultone, Anatoljan a Zildjan, blány  DW a Evans. Před značkou DW používal dlouhá léta bicí Premier XPK. V 80.letech rovněž hrál na elektrické bicí zn.Dynacord v pop kapelách. Používá paličky značek Vic Firth a ProMark.

Začínal v r.1971 v 15ti letech hrát v tanečních kapelách na Karvinsku a současně studoval bicí nástroje na Lidové konzervatoři v Ostravě. Během mnohaleté hráčské kariéry vystřídal řadu žánrů a kapel. Od počátku popového hraní přešel i přes období příležitostného hraní bigbeatu a hraní v amatérských bigbandových kapelách v Ostravě. V letech 1971-1980 hrál v kapele PZKO Bludovice a v bigbandu Dr.R.Sochora v Ostravě, po vojně v r.1981 hrál v pop kapele Express, od r.1985 v rockové kapele Forum, v r.1988 se do kapely Express opět vrátil. V r.1990 kapela Express ukončila činnost. Od r.1997 hrál příležitostně záskoky. V letech 1999-2001 hrál ve známé fusion formaci Bowle. Během svého dvouletého pracovního pobytu v Praze v letech 2001-2002 hrál se skupinou Vagabond v renomovaných pražských rockových klubech. Po návratu zpět do Havířova získal angažmá ve bluesové formaci Blues Company, se kterou hrál v jazz.klubech až do konce roku 2004. Od prosince 2004 hraje s Dropsem a kromě toho si občas zahraje na jam session v jazz.klubech.

V jídle si nevybírá, v kapelách ano. 

Více na luigidrum.webnode.cz/